Elleores Hjemmeside

UDNÆVNELSER VED HOFBALLET Løverdag den 29. marts 2014

 

I anledning af Hofballet den 29. marts 2014 har det behaget Hs. Kongelige Mayestait og Rådet at foretage følgende ophøjelser i adelstanden :

 

Jarl og Jarlinde Ruissecope                                                til         Markgreve og Markgrevinde

til Agterspejlet                                                                                  Ruissecope af Agterspejlet

                                                                                                            til Bo Lehn

 

I anledning af Hofballet den 29. marts 2014 har det behaget Hs. Kongelige Mayestait at foretage følgende ophøjelser i Adelsstanden:

 

Lehnsbaron Demi Cheri                                                     til         Lehnsgreve Demi Cheri til Guggebugten

 

Baron Revenu                                                                      til         Greve Revenu

 

Vicomtesse Fidelska                                                           til         Baronesse Fidelska

 

Kgl. Slotscommisaire Torsten Branth                              til         Baron og Baronesse

Kgl. Slotscommisaireinde Ulla Høegh Branth                            von Gartenswinger

 

Udenrigsminister Niels Frederik Rose Holm                   til         Vicomte Neuf

 

Overherredsmester Mathias Kisling                                 til         Vicomte Parcour

 

 

I anledning af Hofballet den 29. marts 2014 har det behaget Hs. Kongelige Mayestait at foretage følgende udnævnelser :

 

Til 8.1 rangklasse

Almanakovermester Frans Ulrik Bølling                         til         Almanakunderdirecteur

Overdecisor Christina Liborius                                                      Cancelliunderdirekteur

 

Til 8.2 rangklasse

Kannik Helene Moltke                                                       til         Kgl. Kannik

Procureur Sofie de la Porte                                                            Overprocureur

Decisor Caroline Bølling                                                                 Overdecisor

Våbenmester Asger Senbergs                                                        Overvåbenmester

Underdecisor Katrine Kamp Nielsen                                            Overartsmester

 

Til 9. rangklasse

Postvicemester Frederikke Rose Holm                            til         Postmester

Vicekannik Patrick Bech Sommer                                               Kannik

Almanakvicemester Julie Holstein                                               Almanakmester

Kommunikationsvicemester Katrine Kisling Harris                  Kommunikationsmester

Underdecisor Bolette Wimmerskjold Gjaldbek                         Equipagemester

Exerciseinspecteur Line Vennize                                                  Exercisemester

Sølvkammerundermester Kritian Dath                                       Sølvkammermester

 

Til 10. rangklasse

Palæinspecteur Emma Hoppe                                          til         Underdecisor

Ordensassessor Amanda B S Nissen                                            Underdecisor

Cathedralassessor Daniel de la Porte                                           Vicevindbøjtelmester

Raritetsundermester Kristian Nikolai Andersen                         Viceraritetsmester

Arsenalundermester Andreas Nærum                                          Vicearsenalmester

 

Til 11. rangklasse

Banquetinspecteur Phrederik Steiner                               til         Banquetassessor

Mysticesecretaire Jonas Bojko                                                     Mysticeassessor

 

Til 12. rangklasse

Søetatslieutenant Mathilde Liv Lundgaard                   til         Conseilinspecteur

Hophphorvalter Marie B Caspersen                                            Hophinspecteur

Cathedralsecretaire Victor Bech Sommer                                  Cathedralinspecteur

Hophsecretaire Christine Barnett                                                 Hophinspecteur

 

Til 13. rangklasse

Almanakphorvalter Filip Meyer Clausen                       til         Almanaksecretaire

Rustningsphorvalter Frederik Fabricius-Bjerre                          Rustningssecretaire

 

Til 14. rangklasse

Rustningscontrolleur Marcus Mikkelsen                         til         Rustningsphorvalter

 

Til 15. rangklasse

Conseilassistent Johan Liborius                                        til         Conseilcontrolleur

Plattenslager Carl Christian Holm                                                Rustningscontrolleur

 

Til 16. rangklasse

Kgl. Løber Kristian West                                                    til         Junker

Almanakholder Laura Essendrop                                                Almanakassistent

Postholder Freia Rose Grønborg-Jensen                                      Postassistent

Pharagraphskriver Mathilde Nellemann Jensen                        Paragraphassistent

 

Til 17. rangklasse

Overjæger Martin Paridon Brüggemann                         til         Kgl. Løber

Overcoulotte Clara Jønch                                                              Postholder

Overjæger August Kisling                                                               Løbedegn

Overcoulotte Cecilie Granstrøm                                                   Conceilskriver

Overjæger Andreas Sindal Wehlast Borgaard                            Almanakholder

Overcoulotte Clara Kiirdal Niemann                                           Fourer

Reservecoulotte Maria Borre Jacobsen                                      Hophskriver

Reservecoulotte Camille Heiberg Heerdegen Parsbo               Raritetsskriver

Reservecoulotte Ida Kjærgaard Thomasen                               Taffelskriver

 

 

© 2014 Copyright. All rights reserved: www@elleore.dk

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk