Elleores Hjemmeside

TILDELINGER VED HOFBALLET Løverdag den 29. marts 2014

 

I anledning af Hofballet 2014 har det behaget Hs. Kongelige Mayestait at foretage følgende tildelinger :

 

 

Storkorset af Frederik Barfoeds Orden

Friherreinden

 

Storofficerskorset af Frederik Barfoeds Orden

Storhertuginden

 

Kommandeurkorset af Frederik Barfoeds Orden

Lehnsgreve Porthus til Store Vemmelse

 

Ridderkorset af Frederik Barfoeds Orden

Lehnsbaronesse von Kreuz til Valhornet

Vicomtesse Lis

Overartsmester Katrine Kamp Nielsen

Postmester Frederikke Rose Holm

 

Ordenen af Oghams Ånd

Grevinde de Jenker

Lehnsbaron Bourdonne

Baron el Duende

Vicomte Kling

Vicomte Klang

Cancelliunderdirecteur Christian Liborius

 

Kong Leo den 3. Fortjenestetegn i Guld 2. klasse

Lehnsbaronesse von Schniper af Madammen

Hofchefen

Ordensdirecteuren

Ceremonimesteren

 

Kong Leo den 3. Fortjenestetegn i Sølv 3. klasse

Vicomte Abacus

 

Andreakorsettet af 1. grad

Lehnsgreve Starisle af Hagesmækken

 

Andreakorsettet af 2. grad

Premierministeren

Lehnsgreve de Buelle til Slagsiden

 

Andreakorsettet af 3. grad

Lehnsbaron von Schniper

Overdecisor Caroline Bølling

Overvåbenmester Asger Senbergs

Kommunikationsmester Katrine Kisling Harris

 

Societas Findani’s Hæderstegn af 2. grad

Lehsnbaron d'Asmus til Orstrømmen

 

Societas Findani’s Hæderstegn af 3. grad

Banquetassessor Frederik Steiner

Mysticeassessor Jonas Bojko

Hophinspecteur Christine Barnett

Cathedralinspecteur Victor Bech Sommer

 

Elleores fortjenestetegn

Sølvkammermester Kristian Dath

Underdecisor Emma Hoppe

Almanaksecretaire Filip Meyer Clausen

Almanakassistent Laura Essendrop

 

Elleoremedaillen med hvidt bånd

Fr. Birthe Utzon

Exercisemester Line Vennize

Hopfinspecteur Marie B. Caspersen

Rustningssecretaire Frederik Fabricius-Bjerre

Rustningsphorvalter Marcus Mikkelsen

Rustningscontrolleur Carl Christian Holm

Conseilcontrolleur Johan Liborius

 

Elleoremedaljen i rødt bånd (med Stjerne)

Kancellichefen

 

Adminiralitetsmedaillen

Tidl. Jagtcaptain, Lehnsgreve Enfin til Rosenholm

 

Husorden af Sans Souci Sans Numero

Protocolchefen

 

Husorden af Sans Souci af 1. grad

Adjudanten

 

Husorden af Sans Souci af 2. grad

Lehnsgrevinde von Schwan

Lehnsgreve de Bagge af Søderberget

Lehnsgreve von Polski til Pilzen

Lehnsgreve d'Ete af Østre Krune

 

Husorden af Sans Souci af 3. grad

Greve da Hansen

 

Kong Leo den 3. Fortjenestetegn i Bronze 2. klasse

Kgl. Tábhairne Flemming Gjeraa

 

Kong Leo den 3. Fortjenestetegn i Bronze 4. klasse

Paragraphassistent Mathilde Nellemann Jensen

Postassistent Freia Rose Grønborg-Jensen

Junker Kristian West

 

Dronning Carinas Fortjenestetegn med Krone

Hofdamen

 

Dronning Carinas Fortjenestetegn

Kgl. Løber Martin Paridon Brüggemann

Løbedegn August Kisling

Almanakholder Andreas Sindal Wehlast Borgaard

Postholder Clara Jønch

Hophskriver Maria Borre Jacobsen

Conceilskriver Cecilie Granstrøm

Fourer Clara Kiirdal Niemann

Raritetsskriver Camille Heiberg Heerdegen Parsbo

Taffelskriver Ida Kjærgaard Thomasen

 

Stjerne Dronning Carinas Fortjenestetegn

Rustningsphorvalter Marcus Mikkelsen

Conceilcontrolleur Johan Liborius

Rustningscontrolleuer Carl Christian Holm

Almanakassistent Laura Essendrop

Junker Kristian West

Postassistent Freia Rose Grønborg-Jensen

Paragraphassistent Mathilde Nellemann Jensen

© 2014 Copyright. All rights reserved: www@elleore.dk

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk